The voice of British Horology

Member login Contact us

BHI Branch Events

2016

December

1 – South London Branch, Speaker David Rooney, ‘Clocks in Urban Infrastructure’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

7 – South West Branch, Bring and discuss, 7:45pm, Exeter School, Daw Building, Manston Terrace, off Magdalen Road, Exeter, EX2 4NP. See their website for more details (www.bhiswbranch.co.uk).

7 – Wessex Branch, AGM followed by Bring and Discuss, Quiz and Christmas Fair, 7:00pm for 7:30pm start, Lyndhurst Community Centre, SO43 7NY.

8 – Milton Keynes Branch, Christmas Meal, for details email the branch secretary (ajpollard@hotmail.com), places are limited.

10 – Scotland Branch, Speaker Keith Scobie-Youngs FBHI, ‘London Turret Clockmakers of the 18th Century’, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

11 – Brunel Clock and Watch Fair, The Sports Hall, Brunel University, entrance via Kingston Lane, Middlesex, UB8 3PN. Doors open at 9:00am, last entry 2:00pm.

12 – Lincolnshire Branch, AGM and Christmas Party, 7:30pm, Birchwood Leisure Centre, Birchwood Avenue, Lincoln, LN6 0JE.

13 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, Christmas Social, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

14 – Sheffield Branch, Bar and Discussion, 7:30pm, Sheffield Transport Sports Club,

2017

January

5 – South London Branch, Speaker Grenville Johns, ‘Restoring a Railway Clock’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

10 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, Speaker and Subject TBA, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

14 – Scotland Branch, Bring and Discuss, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

15 – Midland Clock and Watch Fair, National Motorcycle Museum, Solihull, nr. Birmingham. Doors open at 9:00am, last entry at 2:00pm.

26 – Milton Keynes Branch, AGM, 7:30pm, Sherington Village Hall, Church Road, Sherington, Milton Keynes, MK16 9PB.

26 – Sherwood Branch, Auction Evening, 7:00pm for 7:30pm start, J A Alcock & Sons Workshop, 3 East Workshops, Harley Foundation Studios, Welbeck, Worksop, S80 3LW. For more information, email the Branch (sherwood.bhi@hotmail.com).

30 – Bristol Branch, Speaker Julian Parr, ‘Turret Clocks on the Somerset Levels’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

February

1 – Wessex Branch, Branch Members Skills Evening – Practical Demonstrations, 7:00pm for 7:30pm start, Lyndhurst Community Centre, SO43 7NY.

2 – South London Branch, Speaker Roger Stevenson FBHI, ‘The Derek Pratt Frodsham H4 Watch’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

11 – Scotland Branch, Speaker Richard Thomson, ‘Making a 3D Printed Flying Ball Clock’, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

13 – Leicester Branch, AGM followed by talk TBA, 7:30pm, The BRITE Centre, Braunstone Avenue, Leicester, LE3 1LE.

14 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, Speaker and Subject TBA, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

20 – Bristol Branch Visit, 3:30pm lunch at The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB, travel to Gardiner Houlgate Auction private viewing for 6:00pm.

28 – Sussex Branch, Speaker Gordon Hoare, ‘History of his Johannsen Marine Chronometer’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

March

1 – Wessex Branch Auction, doors open 6:30pm for 7:30pm start, Lyndhurst Community Centre, SO43 7NY.

2 – South London Branch, Speaker Graham Dolan, ‘The History of The Royal Greenwich Observatory’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

11 – Scotland Branch, Speaker Dr Roger Kinns, ‘The Story of Time Balls in New Zealand’, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

11 – South London Branch, Special Auction (to include effects from the estate of the late Roland Jarvis), 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

14 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, AGM, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

27 – Bristol Branch, Speaker Malcolm Pipes FBHI, ‘Horological Workshop Experiments’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

28 – Sussex Branch, Speaker Mike Flannery FBHI, ‘Wooden Clocks’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

April

2 – BHI Bristol West Country Clock & Watch Fair, Holiday Inn, Taunton, TA1 2UA. www.westcountryclockfairs.co.uk

6 – South London Branch, Speaker Owen Gilchrist, ‘IWC Calibre (Fishtail) 71’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

8 – Scotland Branch, Speaker Ian Shinnie, ‘Alexander Bain, His Clocks’, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

11 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, AGM, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

24 – Bristol Branch, Speaker Ray Darnell, ‘R.A.S. Harrison Regulator Clock’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

25 – Sussex Branch, Speaker Jonathan Betts FBHI, ‘Learning from the Artefact: The Study and Cataloguing of the Marine Chronometer Collection at Greenwich’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

May

TBA – South London Branch Visit to The Clockmakers Museum.

4 – South London Branch, Speakers are Students from West Dean with their Presentations, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

9 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, AGM, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

13 – Scotland Branch, Speaker Michael Start, ‘Talk on Automata and Visit to Automata Collection in Edinburgh (details TBA)’, 2:00pm, Canons’ Gait Bar, 232 Canongate, Edinburgh, EH8 8DQ.

30 – Sussex Branch, Members’ Evening, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

June

1 – South London Branch, Speaker Leigh Extence, ‘The Newly Found History of Drocourt and Jacot Carriage Clocks’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

13 – Merseyside, North Wales and West Cheshire Branch, AGM, 7:30pm, Ruskin Centre, Ruskin Drive, Denton’s Green, Saint Helens, WA10 6RP.

26 – Bristol Branch, Speaker Roger Stevenson FBHI, ‘D Pratt & Frodshams Harrison H4’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

27 – Sussex Branch, Speaker Owen Gilchrist Hon MBHI, ‘Stripping Down and Reassembling a Smith 1215 Wristwatch Movement’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

July

TBA – South London Branch Visit to Hampton Court.

TBA – Sussex Branch Outing to The Time Workshop.

6 – South London Branch, Speakers George and Cornelia Fossard, ‘An Update on Current Projects’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

31 – Bristol Branch, Speaker Clive Steer, ‘Electrical Clocks and their Technical Evolution’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

August

TBA – Sussex Branch, Speaker TBA, ‘Restoration of Turret Clocks and Other Public Clocks’, 7:30pm, location to be announced.

3 – South London Branch, Speaker Bill Wolmuth, ‘20th Century Domestic Clocks of England and Wales’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

September

TBA – South London Branch Visit to The Time Workshop.

7 – South London Branch, The Beresford Hutchinson Lecture, Speaker Ian Westworth, ‘The Dennison Project’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

25 – Bristol Branch, Speaker Andrew Crisford, ‘Breguet Watches’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

26 – Sussex Branch Auction, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

October

5 – South London Branch, AGM followed by Speaker Alan White, ‘Making Fly Cutters’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

24 – Sussex Branch, AGM followed by Speaker Andrew King, ‘The Making and Testing of my Harrison Wooden Clocks – a continuation’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

30 – Bristol Branch, Speaker Richard Edwards, ‘The History of Wrist Watches’, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

November

2 – South London Branch Auction, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.

19 – BHI Bristol West Country Clock & Watch Fair, Holiday Inn, Taunton, TA1 2UA. www.westcountryclockfairs.co.uk

27 – Bristol Branch, AGM followed by Bring and Discuss, 7:30pm, The Globe, Newton-St-Loe, Bath, BA2 9BB.

28 – Sussex Branch, Speaker Clive Pellet, ‘Aerocoustic Testing, Wind Tunnel Testing of Automotive Industry’, 7:30pm, Ringmer Football Club, Lewes, BN8 5QN.

December

7 – South London Branch, The George Daniels Lecture, Croydon Astronomical Society, ‘Celestial Navigation and Time’, 7:30pm for 8:00pm start, The White Hart Barn (Godstone Village Hall), Godstone, Surrey, RH9 8DU.


How to make, repair, restore and service clocks, watches and other timepieces

We have a new education and training prospectus.

Find out more information