Awards Day 2018

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Saturday 27 October 2018

The BHI Awards Day is one of the most important dates in our calendar and is a chance to showcase, reward and discuss the achievements of all our students.

Be part of the BHI 160th Anniversary celebrations and spend the day in friendly discussion and enjoy a range of diverse horological seminars from our selection of esteemed speakers.

Please note that attendance at this event is by invitation only.


Programme

10.30
 Doors open
Refreshments

10.50
 Opening of the Awards DAY
Brian Noble
BHI Operations Manager

Stella Haward MBHI
BHI Chairperson
Ballroom

11.00–11.20 
INTRODUCTION
Alan, Viscount Midleton FBHI
BHI President
Ballroom

11.20–11.50
 MY LIFE AND TIMES
Eur Ing David Boettcher CEng MIET
Ballroom

11.50–12.50 
THE BALANCE STAFF: Reviving endangered skills
A 
Watch
 Service
 Demonstration 

by 
Alan Burtoft FBHI
BHI Education Officer
Ballroom

OR

Guided Tour 
OF UPTON HALL
AND THE COLLECTION
Alan, Viscount Midleton FBHI
BHI President
Main Hall

12.50–13.30 
Lunch
Drawing Room

13.30–14.10 
THE CORPUS CHRISTI CLOCK
Dr
 John
 C 
Taylor
 OBE
Ballroom

14.10–15.00 
INSIGHTS INTO THE WORLD OF WATCHMAKING
Peter Speake-Marin FBHI
Ballroom

15.00–15.30 
KNOWLEDGE EXCHANGE IN EARLY MODERN LONDON
Dr Jane Desborough, 
Curator of Scientific Instruments, 
Science Museum
Ballroom

15.30 

Awards Ceremony
Followed 
by 
toast
 to
 the students
Ballroom

PHOTOGRAPHS
Event closes at 17.00

 


Thank you for helping support all of our students


Thank you to our Corporate Members for their continued support


Programme correct at time of publishing.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Prizewinners 2018

With thanks to prize donors for their generous support

Tim Bankes
Diploma in Clock and Watch Servicing – Best Result
British Watch and Clock Makers Guild

 

UNIT PRIZES

Tim Bankes
D1 Best Theory Paper, Clocks / Watches
Malcolm Barratt Prize

Tim Bankes
D2 Best Technician Grade Practical Test Piece
The Beresford Hutchinson South London Branch Prize

Tim Bankes
D3 Best Serviced Carriage Clock
Charles Dilley Memorial Prize

Tadas Danusas
D4 Best Serviced Quartz Watch
QP Magazine Prize

Kes Crockett
D5 Best Practical Test Piece
The Time Aeon Foundation Prize

Adam Jackson
D6 Best Drawing, Clock / Watch Escapements
Malcolm Barratt Prize

Adam Jackson
D8 Best Recoil Escapement
Iain Campbell Memorial Prize

Tyler Davies
D9 Best Serviced Striking Clock
BHI Prize

Rob Kramer
D11/18 Best Theory Paper (Clock or Watch)
BHI Prize

Christopher Roushias
D15 Best Serviced Manual Winding Watch
Arthur Tremayne Memorial Prize

Tom Felton-Smith
and Kris Stanulewicz
D16 Best Serviced Automatic Watch
BHI Prize

Kris Stanulewicz
D20 Best Serviced Chronograph Watch
BHI Prize


Congratulations to all of our students